Beyaz Saray: Ukrayna ordusu mühimmat eksikliği nedeniyle geri çekiliyor

Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin mühimmat eksikliği nedeniyle cephenin gerisindeki ikinci ve üçüncü savunma hatlarına geri çekildiklerini belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü Kirby, ABD televizyonuna demecinde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin Donbass’ta cephane stokunun tükenmekte olduğunu ve birliklerin geri çekildiğini söyledi.

NATO üyelerine Ukrayna’ya daha çok yardım sağlama çağrısında bulunan Kirby, “Dinleyin, zaman azalıyor. (Ukrayna askerlerinin) Donbass’ta cephaneleri tükeniyor ve onlar ikinci ve üçüncü savunma hatlarına geri çekiliyor” diye konuştu.

Rusya, Batı’nın Ukrayna’ya yönelik silah sevkiyatlarına kararlılıkla karşı çıkıyor. Daha önce Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO ülkelerine Kiev’e yapılan silah sevkiyatlarıyla ilgili nota göndermiş ve İttifak ülkelerinin ‘ateşle oynadığını’ belirtmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’ya silah yardımı içeren tüm kargoların Rusya için meşru hedef olduğunu kaydetmiş, Kremlin ise Batı’nın Ukrayna’ya silah pompalamasının görüşmelere yardımcı olmadığını ve olumsuz etkiye sahip olacağını ifade etmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce defalarca Batı’nın, eğer gerçekten çatışmanın sonunu yakınlaştırmak istiyorsa, Ukrayna’ya silah tedarikine son vermesi gerektiğini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x